2010. május 22., szombat

Szomszédok az interneten...

Egy olyan könyvre bukkantam, amelyre nem mondhatjuk, hogy friss, azonban a tartalma mindenképp elgondolkodtató és érdekes. Térképeken sok információt kaphatunk közvetlen környezetünkről (beleértve szomszédságunkat is) és az egész világról. Az internet ma már fontos kommunikációs csatornának számít, de számítógépünk "környékét" és a minket érdeklő információk "környezetét" mégsem tudjuk igazán jól elképzelni. Ebben nyújt segítséget az Atlas of Cyberspace című könyv, mely a CC keretein belül ingyen letölthető. Jó olvasgatást!

2010. május 9., vasárnap

Augmented reality - a virtuális és a valós világ összekapcsolása

"Elegendő lesz feltartani okos telefonunk a levegőbe, és azonnal információt szerezhetünk a kamera látókörébe eső boltról, irodáról, épületről, telekről, városról, sőt személyről is." olvashatjuk egy internetes blogon (forrás) a Google egyik fejlesztéséről.
A lehetőség határtalan a technika folyamatosan fejlődik. Így lassan "bármiről" kaphatunk információt, amit valaki, valahol, valamikor feltett a netre? A válasz egyre inkább úgy tűnik, hogy igen. Kérdés csak az, hogy tudunk-e és hogy hogyan tudunk élni ezekkel a lehetőségekkel.
Ha turistaként járunk valahol, biztos nagy élmény, hogy megtudjuk épp milyen műemlék előtt járunk, mi a története. Ha lakást keresünk egy környéken mekkora könnyebbség lehet, ha a telefonunk jelzi, hogy épp melyik ház eladó, mennyiért, kinél kell érdeklődni, stb. De vajon annak is örülünk, majd ha mondjuk, a mi házunkról, kocsinkról (vagy akár rólunk) is bárki megtudhat sok adatot, csak ránk kell irányítania telefonja kameráját...
Meglátjuk, minden esetre a lehetőség már adott...

2010. május 2., vasárnap

Téradatbázis egyszerűen?

Általános probléma a téradatok kezelésénél a speciális szaktudás, amelyre szükség van az adatok integrálásának elvégzéséhez. Sajnos ez alól az alábbi megoldás sem mentesít, de egy olyan eszközt ad a felhasználó kezébe, mellyel ingyen és abszolút hordozható módon hozhat létre tér(fájl)adatbázisokat. A SpatiaLite az SQLite relációs adatbáziskezelő térbeli bővítménye, amelynek a legtöbb platformra van megfelelő verziója. Segítségével létre hozhatunk egy olyan egy fájlban (a sok hibrid adatformátum helyett) rendelkezésre álló térbeli adatcsoportot, melyet könnyen mozgathatunk és oszthatunk meg kollégáinkkal. Általa elérhetünk az OGC által definiált térbeli műveleteket, melyeket a PostGIS vagy az üzleti alapon működő alkalmazások is biztosítanak (pl. térbeli lekérdezések, védőzóna generálás, illeszkedés vizsgálat, stb.). Itt elérhetőek a futtatható állományok, érdemes kipróbálni egyszerűen illeszthető az adatbázisba rendelkezésre álló shape fájl parancssorból, de akár grafikus felületen keresztül is (pl. a spatialite-gui segítségével). Itt egy gyors segédlet a gui használatához. Jó munkát mindenkinek!